A haloterápia, azaz só terápia jótékony hatását 1843-ban Fliks Boczkowsky lengyel sebész bizonyította be elsőként. A hatékony sóterápiához a sóbarlangok mikroklímáját próbáljuk meg minél jobban lemásolni.
A belélegzett só lényegében oldószerként működik és magába vonzza a felső- és alsó légutakban megtapadt váladékot.
A természetes sókristály fertőtlenítő hatással rendelkezik. A vírusok, baktériumok és gombák nagy részét elpusztítja. Javítja a szervezet fizikai, biokémiai aktivitását, fokozza az anyagcserét és a perifériás keringést. A nyálkahártya duzzanatot csökkenti, a nyákot oldja, úgy viselkedik, mint a természetes antihisztamin.
A só részecskék nagyságuktól függően a légutakban különböző mélységekbe jutnak el.
A 8 mikrométernél nagyobbak a garatban, az 5-8 mikrométer közöttiek pedig a nagy légutakban rakódnak le. A 0,5-5 mikrométer közötti részecskék lejutnak az alsó légutakba is és ott deponálódnak. Terápiás szempontból tehát ezek a leghatékonyabbak.
A sóterápia nyákoldó és gyulladáscsökkentő hatása miatt ajánlható szinte valamennyi légúti megbetegedésben, de természetesen részletes fül-orr-gégészeti kivizsgálás javasolt a terápia megkezdése előtt.
Parajdi só webáruházunk számos megoldást kínál a hatékony otthoni sóterápia elvégzéséhez. A száraz sóterápiához választhat a sópipa vagy a különféle parajdi sópárnák közül. A nedves sóterápia során pedig a parajdi párologtató só lehet a legjobb választás.
Forrás: Semmelweis Egyetem (semmelweis.hu)