Ne csak a rendszeres folyadékpótlásra, hanem a megfelelő sóbevitelre is figyeljen oda hőségriadó idején!
A kánikulában a folyadékpótlásnál a sóbevitelre is oda kell figyelni, olyan vizet érdemes fogyasztani, amelynek nátriumtartalma legalább 50 milligramm literenként.
Ha kevés a vízben a nátrium, egy késhegynyi sóval is pótolható. Emellett zöldségek (például paradicsom, uborka) fogyasztása is ajánlott, amelyeket szintén meg lehet sózni – mondta a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) szaktanácsadója 2022. június 28-án az M1 televízióban.
Kire a legveszélyesebb a hőség és mit tehet ellene?
Nem csak az időseknek kell jobban vigyáznia! A tartós hőség különösen megterhelő lehet a keringési, az anyagcsere-betegségekben szenvedőknek, a mozgásszervi és a mentális betegeknek, valamint a vese- és májproblémákkal küzdőknek. A légkondicionáló túlzott használata pedig hurutokat, ízületi panaszokat és fejfájást okozhat. (Forrás: MTI)
Mi az a sóhiány és miért olyan veszélyes?
Tikkasztó hőségben a szervezet erőteljesebben verejtékezik, vagyis sós vizet párologtat. A nagy mennyiségű vízveszteséget könnyen észrevehetjük, mert szinte azonnal megszomjazunk.
Ennél nehezebben ismerhető fel láthatatlan veszélyeket rejtő sóhiány, ezért kell tudatosan figyelni rá és megelőzni.
Az izzadsággal ugyanis nagy nagy mennyiségű só (NaCl) és ásványi anyag is távozik a szervezetből, így csökken a nátrium ion mennyisége a testben. Ráadásul ha ilyenkor még egy nagy pohár hideg, elektrolitszegény vizet is megiszunk, a nátrium koncentráció csak tovább csökken.
Miért olyan fontos testünkben a nátrium?
A nátrium ion a szervezetben nagyrészt a sejteken kívül található, például a vérben, és fontos szerepe van a víz érpályában tartásában. Csökkent nátriumszint mellett pedig több víz jut a sejtekbe, amitől azok megduzzadnak (ödémásak lesznek) és hosszabb távon ez akár a szervek károsodásához is vezethet.
Mik lehetnek a vízmérgezés és nátrium hiány jelei?
Ha időben felismeri az alábbi tüneteket, általában még könnyen megelőzhető a baj.
- Hányinger,
- ingerlékenység,
- nyugtalanság,
- izomgörcsök,
- elkent beszéd,
- megváltozott viselkedés.
Súlyos esetben azonnal forduljon orvoshoz, hívjon segítséget.
- Görcsök, eszméletlenség, kóma.
Hogyan pótoljuk az elveszített ásványi anyagokat?
A sóhiányos test szomjazza a jó minőségű tiszta sót és ásványi anyagokat. Mivel napi nátrium bevitelünk szinte teljes egészében a konyhasóból származik, fontos, hogy a konyhában használt só adalékmentes, jó minőségű só legyen.
A parajdi só az egyik legjobb minőségű a világon, ráadásul a tiszta só (nátrium-klorid) mellett számos fontos ásványi anyagot is természetes formában tartalmaz. Használja főzéskor, sütéskor, valamint magas kálium tartalmú zöldségek (például paradicsom) sózására. Az NNK javaslata szerint pedig fokozott izzadáskor (hőség vagy intenzív edzés során) a poharába is keverhet egy késhegyni sót.
Életsó. Mert az élet sóval jó!