Az Asztma Világnapját minden évben, május első keddjén (az idén 2023. május 2.) tartjuk. Ezen alkalomból szeretnénk figyelmet szentelni az asztma kiegészítő kezelésének egy elismert, hatékony és természetes módszerére: a sóterápiára. Ha járt már tengerparton, biztosan Ön is észrevette, hogy légúti panaszai szinte észrevétlenül megszűntek vagy enyhültek. A titok a sós levegőben rejlik.
Mi is az asztma?
Az asztma, orvosi nevén asthma bronchiale, krónikus (vagyis gyógyíthatatlanként számon tartott) betegség, azonban megfelelő kezeléssel jól kontrollálható. Az asztmás tüneteket a légutak gyulladása okozza, amelyek közé tartozik a nehézlégzés, a mellkasi feszülés, a köhögés és a sípolás. Az asztma kezelésében fontos szerepet játszik az orvosi terápia, de a megfelelő otthoni kiegészítő kezelések is nagy segítséget nyújthatnak a betegség tüneteinek enyhítésében.
Mi az asztma legjobb, természetes kiegészítő kezelési módja?
Az egyik otthon is alkalmazható, kiegészítő kezelés a sóterápia, amelyet már az ókorban is ismertek. A sóterápiának jótékony hatása lehet a légutakra, légúti megbetegedésekre, asztmára, allergiára, de akár bőrproblémákra, idegfájdalmakra, magas vérnyomásra és reumára is. A sós levegő gyógyító ereje abban rejlik, hogy a só részecskéi a légutakba jutva megtisztítják azokat. Segít felszakítani a letapadt váladékot, csökkenti a gyulladást, segítve ezzel a légzési nehézségek enyhítését. A sóterápia, másnéven haloterápia tehát nem csak asztmával küzdők, de egészséges emberek számára is gyógyító hatású lehet azáltal, hogy erősítheti a légúti immunrendszerünket.
Hogyan aknázhatjuk ki ennek az ősi, természetes gyógymódnak a jótékony hatásait?
Már évszázadokkal ezelőtt észrevették, hogy a sóbányákban dolgozók között sokkal ritkábban fordul elő légúti megbetegedés. Azóta pedig számos kutatás is igazolta már, hogy a belélegzett só miként fejti ki jótékony hatását a szervezetünkre, hogyan csökkenti a gyulladásokat. Ráadásul eközben bőrünkkel érintkezve, különböző bőrbetegségeknél is gyógyító hatása lehet.
A sóterápia működéséről egy korábbi cikkünkben is írtunk.Olvassa el itt:
1. Gyógyuljon természetes sóbarlangokban
A leghatékonyabb sóterápiás lehetőségeket egyértelműen a természetben, pontosabban a sóbányák, sóbarlangok mélyén érjük el. Kevesen tudják viszont, hogy a csodálatos mikroklímával rendelkező, közismert sóbányák (Parajd vagy Torda Romániában, Wieliczka Lengyelországban, Salzwelten Ausztriában) mellett, Magyarországon is találhatunk néhány igazoltan gyógyhatású barlangot, mely gyógybarlang minősítéssel is rendelkezik.
Gyógybarlang neve | Település | Megye |
Béke-barlang | Jósvafő | Borsod-Abaúj-Zemplén |
Városi Kórház Gyógybarlangja | Tapolca | Veszprém |
Szemlő-hegyi-barlang; “Óriás folyosó” | Budapest II. kerület | Budapest |
Miskolc-Lillafüredi István-barlang; “Fekete terem” | Miskolc | Borsod-Abaúj-Zemplén |
Abaligeti-barlang “Gyógyterem” | Abaliget | Baranya |
A Béke-barlang levegőjének nagyon magas pára- és sótartalma, abszolút pormentessége, valamint penészgomba spórái által termelt antibiotikumok együttes hatása az asztmában és bronchitiszes jellegű betegségekben szenvedők gyógyítására alkalmas. Forrás: OMSZ
Érdemes ezeket a káprázatos helyeket felkeresni még akkor is, ha az ember egészségesnek érzi magát és csak a természet kincseiben gyönyörködne, hiszen ahogy már írtuk, a sóterápia mindenkire jó hatással lehet.
2. Lélegezzen fel mesterséges sóbarlangokban, sószobákban vagy sókabinban
A szabályozott, száraz sóaeroszolos terápia sokkal elérhetőbb közelségbe hozza a sóbányák gyógyhatású klímáját. A sószobákban ugyanis a sóbarlangok természetes légkörét (páratartalom, sótartalom) próbálják meg a lehető legjobban utánozni. Kúraszerűen látogatva, a sószobák kényelmes megoldást és enyhülést jelenthetnek az asztmával küszködők számára. Forrás: tudokozpont.hu
3. Sóterápia az otthonunkban: Egyszerű, kényelmes és hatékony módszerek a légúti problémák enyhítésére
Vitathatatlan, hogy a legkényelmesebb módszer az otthoni sóterápia. Erdély méltán híres sóbányáiból származó ősi sókristályokkal akár saját nappalija vagy hálószobája komfortjában is élvezheti a sós levegő gyógyító hatását. A sóterápia hatékonyságának titka ugyanis a kúraszerű, ismétlődő alkalmazás és erre ott van a legnagyobb lehetősége, ahol a legtöbb időt tölti.
Egy sóval töltött párna, másnéven sópárna alvó vagy ölelőpárnaként egész éjjel sókristályokkal és sóionokkal teli levegőt juttathat a tüdőbe, légutakba.
Egy tál parajdi párologtató só az éjjeli szekrényen és az íróasztalon a nap 24 órájában tisztíthatja a levegőt, támogathatja, erősítheti légzőszerveinket, ezáltal javíthatja az asztmával élők állapotát.
A sópipa rendszeres használata pedig az egyik leghasznosabb és leghatékonyabb segítség lehet a légzőrendszeri betegek kezelésének kiegészítő terápiájaként. Orvosi tapasztalatok alapján is elmondható, hogy a sópipa segíthet az asztmás rohamok és a köhögés kezelésében, valamint csökkentheti a rohamok gyakoriságát. Forrás: sopipa.hu
Cikkünk csupán ízelítő a sóterápiás lehetőségek számos különféle módjáról. Igyekeztünk a legjobb lehetőségeket összeszedni, melyek enyhülést hozhatnak az asztmával élők mindennapjaiban. Bízunk benne, hogy sikerül megtalálnia az Önnek leginkább megfelelő kezelést és fellélegezhet!